top of page
Szukaj

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą twarzy

Joga twarzy jest (prawie) dla każdego, ale zanim rozpoczniemy ćwiczenia, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami - dzięki temu będziesz mieć pewność, że ćwiczenia w żaden sposób Ci nie zaszkodzą.O tym, czym jest joga twarzy i jakie korzyści daje jej regularne praktykowanie pisałam tutaj i zachęcam Cię do przeczytania tego tekstu. To dobry wstęp. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest świadomość, że nie każde ćwiczenie jest dobre dla każdego. To jest temat rzeka, ale w skrócie:

w Internecie można znaleźć dziesiątki ćwiczeń czy to w formie zdjęć czy nagrań, natomiast warto zdać sobie sprawę z tego, że nieumiejętnie dobrane ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dajmy na to proste ćwiczenie na poprzeczne zmarszczki na czole u jednych przyniesie świetne efekty, a u innych tylko pogłębi problem. Dlatego mimo że Internet jest naprawdę świetnym źródłem informacji, w przypadku jogi twarzy zalecałabym ostrożność.


Jak w takim razie dobrać ćwiczenia?

Są trzy opcje. Najlepsza z nich to wizyta u certyfikowanego instruktora, który dobierze ćwiczenia specjalnie dla Ciebie. Tutaj też zalecam ostrożność i dokładne sprawdzenie, czy dana osoba rzeczywiście jest uprawniona do prowadzenia zajęć. Jak to zrobić? Jeśli wybrana instruktorka sama z siebie nie podaje informacji na ten temat, poproś ją o certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu. Jeśli odmówi - sprawa jest prosta. Niestety zdarza się, że uczyć próbują osoby, który same odbyły tylko jedną sesję lub warsztaty.


Drugą opcją jest uczestnictwo w warsztatach grupowych. Jest to oczywiście bardziej korzystne cenowo, natomiast nauczymy się na nich jedynie uniwersalnych ćwiczeń, które może wykonywać każdy. Czy to gorsze rozwiązanie od sesji indywidualnej? Absolutnie nie. To bardzo dobry kierunek dla osób, które chcą o siebie zadbać holistycznie i nie zmagają się z poważniejszymi utrapieniami typu zaawansowane opadanie powiek czy bardzo głęboka pionowa bruzda na czole.


Ostatnią z możliwości jest oczywiście czerpanie wiedzy od instruktorów dostępnych w mediach społecznościowych. Na co jednak warto zwrócić uwagę? Ja patrzyłabym przede wszystkim na to, czy instruktorka zaznacza, dla kogo jest dane ćwiczenie. Jeśli nie mówi wyraźnie, że jest ono uniwersalne i nadaje się dla każdego - odpuściłabym je sobie. Zdarzyło mi się już "paść ofiarą" takiego ćwiczenia, które zostało nie tylko źle omówione, ale także źle pokazane (jest spora różnica, czy dane ćwiczenie wykonuje się np. z otwartymi czy zamkniętymi ustami) i nabawiłam się przez to jednej nowej zmarszczki. Całe szczęście, gdy już nabyłam stosowną wiedzę, zmarszczka zniknęła, ale chodzi o to, że naprawdę bardzo łatwo jest sobie zaszkodzić, dlatego tak to podkreślam.


Jak wykonywać ćwiczenia?


Na początku najlepiej robić je przed lustrem. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu możemy łatwo sprawdzić po pierwsze, czy na pewno wykonujemy je poprawnie, a po drugie czy przypadkiem nic nam się dodatkowo nie marszczy. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto zmyć makijaż, ale nie jest to wymóg. Należy jednak zdjąć okulary, a jeśli ćwiczymy jogę oczu - także soczewki.


Ile czasu dziennie powinno się poświęcać na ćwiczenia?


Idealnie byłoby ćwiczyć 20 minut dziennie 6 razy w tygodniu, ale zdaję sobie sprawę, że to bywa niewykonalne. Dlatego podczas sesji zawsze pytam, ile czasu możesz poświęcić i dobieram trening tak, by był jak najbardziej wydajny. Wychodzę z założenia, że jak ze wszystkim, tak i z jogą twarzy najlepiej sprawdza się zasada: lepiej 5 minut dziennie, ale regularnie, niż 20 minut dwa razy na tydzień.


Po jakim czasie zobaczę pierwsze efekty ćwiczeń?


Już po pierwszym 20-minutowym treningu powinnaś odczuć różnicę w ukrwieniu skóry i rozluźnieniu mięśni twarzy, natomiast pierwsze efekty zaczynają być widoczne po około 2 tygodniach regularnego treningu. Oczywiście każdy z nas jest inny, natomiast uśredniając, już po około 2-4 miesiącach odnotujesz, że twoje zmarszczki się wygładziły a twarz rozluźniła. Z kolei po około roku odczujesz wyraźną różnicę w wyglądzie - będziesz sprawiać wrażenie o wiele młodszej i bardziej zrelaksowanej.


Czy można ćwiczyć jogę twarzy, jeśli miało się botoks?


Po botoksie można pracować z masażami twarzy, ale trzeba mieć na uwadze, że wtedy botoks szybciej odpuści. Natomiast joga twarzy to jest świetna alternatywa dla botoksu - naturalna, bezpieczniejsza i na dłużej.


Jeśli przeszłaś operację plastyczną to koniecznie musisz zaczerpnąć opinii u swojego lekarza, a jeśli chciałabyś przyjść do mnie, to musisz dostarczyć pisemną deklarację od lekarza, że nie widzi przeciwskazań do ćwiczeń.


Natomiast jeśli ktoś miał wykonany lifting twarzy z użyciem nici to absolutnie nie powinien próbować treningów jogi twarzy.


Czy jogę twarzy należy ćwiczyć codziennie do końca życia czy można robić przerwy?


Jeśli osiągniemy wymarzony rezultat i całkowicie spoczniemy na laurach, to twarz oczywiście

z powrotem zacznie się zmieniać (joga twarzy nie hamuje na stałe procesów starzenia), natomiast jeśli zrobisz sobie krótką przerwę, to nic złego się nie stanie. Warto dodać, że istnieje coś takiego, jak pamięć mięśniowa, więc kiedy już wrócisz do ćwiczeń, to Twoje mięśnie szybko wrócą do świetnej formy.


Czy można ćwiczyć jogę twarzy w ciąży?


Istnieją przeciwskazania do stosowania niektórych ćwiczeń i technik akupresury, dlatego myślę, że warto się wstrzymać z praktyką jogi twarzy do momentu rozwiązania :)


To by było na tyle, jeśli chodzi o podstawy. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej, to podrzucam Ci linki do kilku innych tekstów:


Joga twarzy - zmiana nawyków

Dieta a wygląd twarzy

Akupresura twarzy

bottom of page