To, czym karmimy nasze ciało, ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i urody. Bez zapewnienia sobie odpowiedniej jakości pożywienia nie mamy co liczyć na zachowanie młodego i zdrowego wyglądu, a zła dieta wcześniej czy później odciśnie swoje piętno także na naszych twarzach.

Jak do tego nie dopuścić?
W książce Reverse The Signs of Ageing:The Revolutionary Inside - Out Plan To Glowing, Youthful Skin, którą napisała eskpertka od naturoterapii (w tym także od pielęgnacji skóry) Nigma Talib, możemy przeczytać o czterech typach twarzy: cukrowej, nabiałowej, alkoholowej i glutenowej. Autorka prze wiele lat prowadziła badania i obserwacje swoich pacjentów, które doprowadziły do prostego w zasadzie wniosku: to, co jemy ma bezpośredni wpływ na to, jak wyglądamy. Talib zaznacza jednak, że nie zawsze chodzi o zbyt duże spożycie cukru czy glutenu, ale także
o nietolerancje pokarmowe. Gdy jemy coś, co ewidentnie nam nie służy, to nawet niewielkie ilości mogą przyczyniać się do pojawienia niechcianych efektów.
Co zatem jeść, by nasza twarz promieniała?
1. Przede wszystkim należy zadbać o to, by każdy posiłek, który spożywamy, był prawidłowo zbilansowany pod kątem wartości odżywczych. Co to oznacza?
Aby posiłek był pełnowartościowy, powinien zawierać:
dobre węglowodany (np. chleb razowy na zakwasie lub ciemny makaron)
białko (np. mięso lub soja)
dobry tłuszcz (np. oliwa z oliwek lub awokado)
warzywa
Tak skomponowane danie nie tylko utrzymuje stabilny poziom glukozy we krwi, ale też działa przeciwzapalnie oraz zapewnia wszystkie niezbędne minerały i witaminy.
2. Bardzo ważne jest też prawidłowe nawodnienie organizmu - bez tego nasza skóra może stracić jędrność, a dodatkowo mogą też pojawić się wypryski lub cienie pod oczami.
3. Dbajmy o stabilny poziom żelaza (i ferrytyny!) - nic tak nie pogarsza wyglądu twarzy, jak anemia - a także o prawidłowy poziom siarki - ma ona ogromny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.
UWAGA!
Niektóre aminokwasy siarkowe można znaleźć w sporych ilościach w soi (np. cysteina), niektóre jednak (np. metionina) w największych ilościach są głównie w mięsie. Jaki jest ich wpływ na skórę?
Cysteina - bierze udział w procesie wytwarzania kolagenu (odpowiada za zdrowy wygląd skóry), w budowie glutationu (działa przeciwutleniająco), produkcji hormonów i ważnych białek.
Metionina - bierze udział w detoksykacji organizmu, a także odpowiada za wytwarzanie naskórka, włosów czy paznokci. Wspomaga procesy regeneracyjne tkanki łącznej i łagodzi zmiany trądzikowe.
4. Dbajmy o to, by codziennie zapewniać sobie porządną dawkę witamin, zwłaszcza:
witaminę A, C, E i D
witaminy z grupy B
cynk
kwasy omega-3
Witamina A - dba o odnowę warstwy rogowej naskórka, opóźnia procesy starzenia, wygładza drobne zmarszczki, a także stymuluje produkcję kolagenu.
Witamina C - jest świetnym przeciwutleniaczem. Poprawia ukrwienie skóry, rozjaśnia i dodaje jej blasku. Stymuluje produkcję kolagenu.
Witamina E - jest silnym przeciwutleniaczem. Eliminuje wolne rodniki, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia. Zmniejsza rumień po opalaniu, a także redukuje nadmierną wrażliwość na słońce.
Witamina D - Przyspiesza złuszczanie martwego naskórka, co pozytywnie wpływa na regenerację skóry. Ma też właściwości przeciwzapalne. Hamuje też rozwój reakcji alergicznych.
Witaminy z grupy B - Biorą udział w regeneracji naskórka, dbając przy okazji, by skóra była odpowiednio nawilżona, jędrna i gładka.
Cynk - Reguluje produkcję sebum, a dodatkowo przyspiesza regenerację i usuwa przebarwienia.
Kwasy Omega-3 - poprawiają napięcie skóry i opóźniają powstawanie zmarszczek
Jeśli wiemy (bo robiliśmy badania), że brakuje nam niektórych witamin - możemy rozważyć suplementację, ale pamiętajmy, że żadna tabletka nie zastąpi tego, co matka natura dała nam w pożywieniu.
Co warto wyeliminować lub mocno ograniczyć niezależnie od nietolerancji pokarmowych?
Przede wszystkim zaczęłabym od badania krwi w kierunku nietolerancji. Świadomość i eliminacja tego, co nam nie służy, nie tylko pozytywnie wpłynie na wygląd twarzy, ale także na zdrowie i samopoczucie.
Polecam też odstawić lub mocno ograniczyć:
cukier i sól
kawę
alkohol
nabiał (niezależnie od tego czy mamy nietolerancję czy nie)
dania tłuste i ostre
nikotynę(!)
Zioła w walce z niedoskonałościami
Na koniec chciałabym polecić zioła, które świetnie sprawdzają się w pielęgnacji cery (czy to w postaci naparu, hydrolatu czy jako składnik maseczki):
PROBLEM | ZIOŁO |
trądzik | bratek, lawenda, aloes, nagietek, rumianek, łopian |
cera naczynkowa | arnika, skrzyp polny |
łuszczyca | łopian, pokrzywa |
poparzenia słoneczne | aloes, lawendowy olejek eteryczny |